WYCIECZKA DO SEJMU RP

22 września 2023 r., na zaproszenie posła Marcina Porzucka, grupa uczniów Naszej Szkoły udała się na wycieczkę do Warszawy, by zwiedzić Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Uczestnikami wycieczki było 45 uczniów z klas: 6a, 7a, 7b i 7c wraz z opiekunami-nauczycielkami Darią Janowicz-Hermańską, Hanna Kusz, Beatą Okuniewską-Kryskowiak oraz Magdaleną Pawłowską.
Przed gmachem Sejmu uczestnicy wycieczki zostali powitani przez posła RP pana Marcina Porzucka, a po pokonaniu bramek, przez pana przewodnika. Idąc długimi, podziemnymi korytarzami, wycieczkowicze dotarli do miejsca, gdzie  mogli obejrzeć makietę budynków sejmowych oraz zapoznać się z historią polskiego parlamentu. Następnie,  przeszli na hol główny i obejrzeli dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich dedykowana jest posłom II Rzeczypospolitej, którzy zginęli walcząc o Polskę podczas II wojny światowej. Druga tablica upamiętnia posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyła się sala obrad, gdzie mogli usiąść w galerii sejmowej. Pan przewodnik wskazywał, gdzie siedzą poszczególne kluby parlamentarne oraz najważniejsze osoby parlamentu, opowiedział jak wygląda codzienna praca posłów. Pan poseł Porzucek pokazał miejsce, na którym siada podczas obrad Sejmu, a na następnie odpowiadał na pytania uczniów.

Na zakończenie uczniowie, opiekunowie i pan poseł udali się na obiad w restauracji sejmowej.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd na Stare Miasto. Na starówce wycieczkowicze zobaczyli Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta III Wazy, Bazylikę Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a także fontannę z syrenką.

Organizatorem wycieczki do Sejmu był pan poseł Marcin Porzucek, a sprawami organizacyjnymi ze strony Naszej Szkoły zajęła się pani Magdalena Pawłowska.