Andrzej Wieczorek  Ppłk dypl. Włodzimierz Mieczysław Kowalski

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze tego nie uczynili do przeczytania biografii Patrona naszej Szkoły. Jej autorem jest mgr Andrzej Wieczorek, absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu, który przez 34 lata pracował jako nauczyciel w naszej szkole. Książka składa się z: przedmowy, którą napisał prof. Dr hab. Janusz Karwat, wstępu, 8 rozdziałów opisujących życie i działalność W. Kowalskiego oraz rozdziału 9, w którym autor zamieścił Jego wyjątkowo bogatą historiografię.

Nie sposób nie zgodzić się ze słowami autora przedmowy, który napisał: Prezentowana książka A. Wieczorka jest bardzo udanym ujęciem życia Wielkopolanina, wychowawcy, dowódcy, a przede wszystkim człowieka o wysokich walorach moralnych.

Lektura książki wzbogaca naszą wiedzę o Patronie, w wielu przypadkach ją weryfikuje. Szczególnie interesujące są zdjęcia, dokumenty i listy samego Włodzimierza Kowalskiego, które były nam wcześniej nieznane i jesteśmy przekonani, że gdyby książka nie powstała, nikt z nas nigdy by ich nie poznał. Dzięki tej publikacji osoba Włodzimierza Kowalskiego staje się jeszcze bliższa wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Gołańczy, o których autor książki napisał: Młodzi gołańczanie kultywują te cechy swego Patrona-Bohatera, dzięki którym w 1978 r. zdecydowano o nadaniu szkole Jego imienia. Wśród nich należy wymienić wielki patriotyzm, bohaterstwo, systematyczne dążenie do wytyczonego celu, dbałość o żołnierzy wychowanków Korpusu Kadetów.

Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie przeczytali tej wyjątkowej książki do biblioteki szkolnej. Zachęcamy też do ponownej lektury, tych, którzy już to zrobili, bo za każdymrazem odkryć można w niej coś nowego.

Aleksander Minkowski  Dolina Światła

Książka ta opowiada o przyjaźni, miłości i władzy. Akcja rozgrywa się w sanatorium dla dzieci chorych na anemię i białaczkę położonym w tajemniczej dolinie. Jest to miejsce nawiedzane przez Białego Lamę i duchy buddyjskich mnichów. Tajemnicze zjawiska pełnia tutaj bardzo ważną rolę: powodują, że kuracjusze nie myślą tylko o swojej chorobie. Główny bohater to szesnastoletni Marcel, który przeciwstawia się despotycznemu doktorowi, walczy ze złem i przeżywa pierwszą miłość. W powieści spłatają się dwa wątki: realistyczny z fantastycznym.

Wydaje się, że autor chce nauczyć młodych ludzi samodzielnego dochodzenia sprawiedliwości i odwagi w wyrażaniu własnego zdania.

Aleksander Minkowski otrzymał wiele nagród literackich, wykładał na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. ,,Dolinę Światła'' uważa za swoją najlepszą powieść dla młodzieży. Zachęcamy do lektury.

ANDRZEJ MALESZKA MAGICZNE DRZEWO. CZERWONE KRZESŁO

Książka, którą polecamy do przeczytania to „MAGICZNE DRZEWO. CZERWONE KRZESŁO” Andrzeja Maleszki, uważanego przez wielu czytelników za najlepszego pisarza książek przygodowo-fantastycznych dla młodzieży. Jest to pierwsza część serii opowieści, które stały się podstawą znanego na całym świecie cyklu filmowego, nagrodzonego EMMY-Telewizyjnym Oscarem. Wiele osób uważa tę serię za najlepsze książki, nie tylko dla młodzieży.

Główni bohaterowie to zaprzyjaźnione dzieci, które znalazły czerwone krzesło spełniające marzenia. Zarówno dobre, jak i te złe… Powstało ono z kawałka magicznego dębu, które powaliła burza. Ludzie zrobili też z niego inne przedmioty, które mają magiczną moc.

Akcja tej opowieści początkowo rozgrywa się w polskim mieście, jednak większość dzieje się w nieistniejącym świecie, do którego dzieci zostały przeniesione za sprawą magii. Autor bardzo często zaskakuje czytelników. Rzeczy, które są oczywiste, stają się bezużyteczne. Inne zyskują nowe przeznaczenie. Dialogi potrafią wzruszyć, zaintrygować, a czasami też rozśmieszyć. Powieść opowiada o różnych obliczach przyjaźni i poświęceniu. Uczy czytelnika skromności i uczciwości. Bohaterowie często muszą wybrać pomiędzy dobrem a złem. Nie zawsze podejmują dobre decyzje, co świadczy o tym, że autor chciał pokazać ludzkie błędy.

Naszym zdaniem warto przeczytać całą serię MAGICZNEGO DRZEWA, niezależnie od tego, ile ma się lat. Każdą powieść można czytać niezależnie, nie znając innych części.